Anatolian 7407 Tombala Şekiller ve Renkler Eşleştirme Oyunu

ANT7407 /

GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
HIZLI
TESLİMAT

 Listeme Ekle
Ürünü Paylaş:

TOMBALA ŞEKİLLER VE RENKLER EŞLEŞTİRME

Oyunun Özellikleri
Oyun 18,5 x 18,5 cm ölçülerinde 4 büyük kart, 5,5 x 5,5 cm ölçülerinde 36 küçük karttan oluşmaktadır.
Oyuncu Sayısı : 1 - 4
Yaş Grubu : 3+

Oyunun Oynanışı
Bu oyun için masa ya da yer gibi düz bir alana gereksinim vardır. Oyun oynama sırasını belirlemek için sayışma yapılır. Her çocuk oyun kutusunda üzerinde şekiller bulunan büyük kartlardan bir tane çeker. 
Küçük kartlar tamamı yere ters olarak üst üste gelecek şekilde kule biçiminde dizilir. Birinci sırada oyuna başlayacak olan çocuk yerlerde ters duran kartların en üstünde duranını çeker. Çektiği şekilin ne olduğunu arkadaşlarına göstererek söyler. Elindeki büyük kartta o şekilin aynısı var ise üzerine koyar. Yok ise ters çevrili oyun kartlarının en altına yerleştirir. Bu şekilde sıra ile tüm çocuklar aynı işlemi tekrar eder. Elindeki büyük kartı ilk önce tamamlayan çocuk oyunu kazanır. Çocukların tamamı kartlarını bitirinceye kadar oyun devam eder. Bu oyun tek çocukla oynanabileceği gibi oynayan çocuk sayısına göre bir çocuğa düşen büyük kart sayısı birden fazla olacak şekilde de oynanabilir. Burada dikkat edilecek nokta öncelikle çocukların tek büyük kart ile yeterli deneyimi kazandıktan sonra kart sayısının arttırılmasıdır. Tombala olarak grup halinde oynanabilen bu oyunu aynı zamanda çocuğunuz tek başına kartları eşleştirmede de kullanabilir. Türkçe ve İngilizce destekli şekillerle hazırlanmış kartlar sayesinde hem renkleri hem şekilleri öğretir.

Psikomotor Gelişim
• Ters çevirip üst üste dizme ve küçük karttaki şekli, elindeki büyük karta, aynısının üzerine yerleştirme işlemi sırasında el göz koordinasyonu gelişir.
• Küçük kas motor becerileri gelişir.
Sosyal - Duygusal Gelişim
• Birden fazla çocukla oynandığında sırasını bekleme becerisi gelişir.
• Grup halinde çalışma ve oyunu tamamladığındaki başarma duygusu kendine olan güvenini arttırır.
Dil Gelişimi
• Yerden çektiği şeklin adını söyleme işlemi sırasında bilmediği kavramlar varsa öğrenerek kelime hazinesi gelişir.
• Uygun kelimeyi doğru yerde kullanarak düşüncelerini düzgün bir şekilde ifade edebilme becerisi desteklenir.
Bilişsel Gelişim
• Aynı şekilleri ve renkleri birbirlerinin üzerine yerleştirerek eşleştirme becerisi gelişir.
• Bu işlem sırasında ise dikkat gelişimi desteklenir.

Oyunun yaş grubu, çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak belirlenmiştir. Ancak oyuncağın seçiminde çocuklar arasındaki bireysel farklılıklar göz ardı edilmemelidir. Aynı durum, özel eğitim alanında kullanımı için de geçerlidir.